Emel Vardar Biyografi

Sanat eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Atölyelerinde alan Emel Vardar‘ın çalışmalarında izlediği temel yol resimlerinde olsun,heykellerinde olsun hep güzelliği aramak olmuştur.

Karmaşık anlatımlar yerine sadeliği ön plana çıkarmayı tercih eden sanatçının heykelleri de uslup birlikteliği ile resimlerinin tamamlayıcısı olmaktadır.

Emel Vardar, heykellerinde değişik malzeme ve farklı teknikler uygulayarak KADIN konusunu işlemektedir. Heykelleriyle kadını anlatırken kadın güzelliğinin yalnızca fiziksel güzellik olmadığının altını çizen sanatçı, heykellerinde kadının içsel dünyasının zenginliğinin önemini vurgulamaya çalıştığını ve bu güzel duyguların yoğunluğunun da ‘’Kadının Gücü’’ olduğuna inanmaktadır.

Sanatçı Türkiye’de kişisel sergiler, gurup sergileri, sanat fuarları ve festivaller içinde yer almakla birlikte yurt dışında da Amerika, Avrupa ve Asyada pek çok ülkede uluslararası sanat fuarları, müze sergileri, grup sergileri ve bienaller içinde yer almaktadır.

İstanbul da yaşayan sanatçı çalışmalarını Eylül Sanat Galerisi ve Atölyelerinde sürdürmektedir.